Nasz NIEbezpieczny świat - wystawa ZPAF

 

Wystawa "NASZ NIEBEZPIECZNY ŚWIAT" zamyka autorski projekt, który w zamyśle autorów jest kontynuacją wcześniejszego projektu „Nasz Bezpieczny Świat”. Ukazuje zagrożenia wynikające z użytkowania i stosowania bezzałogowych statków powietrznych, które są wykorzystywane do wielu zadań, jak również kontroli przemian cywilizacyjnych oraz społecznych.

Autorzy poprzez obraz fotograficzny ostrzegają i stawiają pytania o sens i granice wykorzystywania dronów do zmasowanej kontroli, nadzoru jak i eliminowania niechcianych jednostek.

Czy pojawienie się w powietrzu drona ma kojarzyć się nam z jego pokojowym wykorzystaniem, czy też ma nieść obawę i skojarzenie z naruszeniem naszej prywatności poprzez podsłuch, filmowanie i fotografowanie bez naszej wiedzy i zgody.

A może w skrajnych przypadkach powinien budzić lęk i niepokój i kojarzyć się z narzędziem niosącym śmierć? Wystawa zamykająca projekt jest również protestem przeciwko temu, że ktoś gdzieś daleko podejmuje decyzje, ingeruje w nasze życie, a gdy dojdzie do wniosku, że według bliżej nieznanych kryteriów możemy być „niebezpieczni” podejmie działania w celu unieszkodliwienia nas.

Zaprezentowane na wystawie zdjęcia przedstawiają potencjalne zagrożenia, które mogą wystąpić lub występują w naszej jak i innych kulturach.

Pierwsza odsłona wystawy odbyła się Małej Galerii Fotografii ZPAF w Toruniu. Partnerem projektu była Toruńska Agenda Kulturalna.

Czytaj więcej...