Marek Czarnecki
POMYSŁODAWCA, AUTOR PROJEKTU i ZDJĘĆ


Artysta fotografik, doktor sztuki filmowej w dziedzinie fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz organizacji i towarzystw międzynarodowych skupiających wybitnych twórców fotografii z całego świata, w tym The Master Photographers Association [Stowarzyszenie Mistrzów Fotografii] (UK), International Association of Panoramic Photographers [Międzynarodowe Stowarzyszenie Fotografów Panoramicznych] (USA), British Institute of Professional Photography [Brytyjski Instytut Fotografii Profesjonalnej] (UK), Federation of European Photographers [Federacja Fotografów Europejskich] (Belgia). Znajduje się w czołówce 50 najlepszych profesjonalnych fotografów panoramicznych na świecie. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach fotograficznych w Polsce, Europie, Azji, Australii i Stanach Zjednoczonych (ponad dwieście medali i wyróżnień), ośmiokrotny laureat statuetki Oskara Barnacka – British Professional Photography Awards [Brytyjskie Nagrody za Profesjonalną Fotografię].

Artysta zajmuje się fotografią artystyczną i użytkową, realizując ją we własnym studiu fotograficznym oraz w przestrzeniach miejskich i plenerowych, a także fotografią lotniczą przy użyciu drona. Obszary zawodowych kierunków działania artysty w fotografii obejmują: fotografię reklamową studyjną i plenerową, fotografię stereoskopową, fotografię panoramiczną (panoramy cylindryczne, sferyczne i gigapanoramy), fotografię lotniczą, fotografię architektury i wnętrz, fotografię przemysłową, fotografię dokumentacyjną, makro fotografię, fotografię reprodukcyjną.

Tworzy limitowane kolekcje swoich prac, opatrzone Certyfikatem Digigraphie, który jest świadectwem i gwarancją najwyższych standardów w cyfrowej reprodukcji prac artystycznych, spełniającym oczekiwania muzeów, galerii i odbiorców limitowanych edycji. Jego fotografie znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Rosji, Rumuni, Niemczech, Francji i Emiratach Arabskich. Archiwum fotograficzne artysty to około 200.000 zdjęć, w tym ponad 8.000 panoram cylindrycznych, sferycznych oraz panoram macro i gigapixelowych z różnych zakątków Polski, Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. 

Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych prezentowanych w Polsce i poza jej granicami. Zrealizował szereg projektów artystycznych, w tym: „Nasz Niebezpieczny Świat”, „Wielki makro świat”, „Miasta Kujaw i Pomorza – pionowo, panoramicznie, z drona”, „Kujawsko-pomorska panorama Wisły”, „Wojna Mediów”, „Nasz Bezpieczny Świat”, „Moskiewskie City”, „Największe elektrownie Rosji”, „Kujawsko-Pomorskie przestrzenie 3D”, „2000 lat przed – 2000 lat po”, „Żaglowce świata” „Zagubiony Świat” „Wieloportrety osobiste”.

Prowadzi autorskie seminaria z zakresu fotografii artystycznej, panoramicznej i reklamowej w językach: polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim.

 

 

Jadwiga Elżbieta Czarnecka
WSPÓŁTWÓRCA I KOORDYNATOR PROJEKTU

Artystka fotografik, grafik i webmaster, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W pracy twórczej łączy czystą fotografię z różnorodnymi formami plastycznymi, umiejętnie dobierając środki ekspresji, kreując w ten sposób niezwykły świat, do którego zaprasza odbiorcę. Miejsce szczególne w jej twórczości zajmuje fotografia czarno-biała, która zaowocowała nagrodami i wyróżnieniami na międzynarodowych konkursach fotograficznych.

W obszarze działań artystki znajduje się fotografia architektury, dokument fotograficzny, fotografia krajobrazowa, fotografia przemysłowa. W swoich pracach poszukuje inspiracji w otaczającej ją przestrzeni, a idealnym podkładem do dalszego tworzenia obrazu jest woda, piasek i ruch.

Artystka skupia swoje zainteresowania także na grafice użytkowej. Rezultatem tego obszaru aktywności jest kilkaset wydawnictw promocyjnych i reklamowych, kalendarzy autorskich, wydawnictw książkowych i albumowych, przygotowanych dla firm i instytucji działających w Polsce i za granicą. Wydawnictwa przez nią stworzone odznaczają się wysokim kunsztem zarówno w zakresie projektu, jak i warsztatu technicznego, niezbędnego w przygotowaniu prac do druku. Wielokrotnie były nagradzane na konkursach wydawniczych w Polsce i Europie.

Artystka aktywnie działa w świecie wirtualnym, wykorzystując jego możliwości do kreowania i budowania serwisów internetowych, tworzenia wirtualnych spacerów, wydawnictw elektronicznych, a także prezentacji współczesnej multimedialnej fotografii w przestrzeni wirtualnej. Jako webmasterka zarządza kilkunastoma portalami internetowymi, których jest autorką.

Rozwój technik i technologii cyfrowych umożliwił artystce wyspecjalizowanie się w zaawansowanej postprodukcji cyfrowej fotografii polegającej na stylizacji, łączeniu wieloelementowych fotografii, jak również łączeniu fotografii z technikami graficznymi. Rezultatem tych działań jest szereg projektów artystycznych i komercyjnych, realizowanych wspólnie z mężem Markiem Czarneckim, wybitnym artystą fotografikiem. Tworzą razem unikalne projekty fotograficzne, związane z różnorodnymi rodzajami fotografii panoramicznej. Efektem ich wspólnej pracy są projekty panoram stereoskopowych, panoram w podczerwieni, gigapixelowych panoram oraz panoram lotniczych z wykorzystaniem drona.

Artystka wspiera męża w jego działaniach artystycznych, będąc również jego menadżerem.

 

 

Toruńska Agenda Kulturalna 
PARTNER PROJEKTU

Toruńska Agenda Kulturalna jest organizatorem największych wydarzeń kulturalnych w Toruniu, wydarzeń widowiskowych w plenerze oraz festiwali o randze międzynarodowej (Bella Skyway Festival) i ogólnopolskiej (Festiwal Sztuki Faktu, Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej). Prowadzi działania o charakterze edukacyjnym, wspiera organizacje pozarządowe oraz twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki.