Żaglowce Świata

autorska wystawa artystów fotografików 
dr Marka Czarneckiego i Jadwigi Elżbiety Czarneckiej

 

Fotografia panoramiczna jest naszą pasją. Początkowo były to panoramy wykonywane na filmach unikalnym aparatem do nich dedykowanym. Po roku 2006 nastąpił gwałtowny rozwój fotografii cyfrowej i to zarówno sprzętu jak i oprogramowania. Specjalizowane aparaty wykorzystujące w specyficzny sposób filmy zastąpiło łączenie w komputerze pojedynczych kadrów.

Podejmowaliśmy kolejne wyzwania fotograficzne bazujące na panoramach fotograficznych. I tak wiele lat temu zrodził się pomysł na panoramiczne ujęcie żaglowców świata. Podczas jednego ze zlotów żaglowców w Szczecinie „The Tall Ships’ Races” podjęliśmy decyzję o wykonaniu projektu fotograficznego - wykonania panoram fotograficznych największych żaglowców świata klasy A i B. Zdjęcia na żaglowcach zajęły nam 4 dni.

Pracowaliśmy od świtu do późnych godzin nocnych. Dużym wyzwaniem było dotarcie do wszystkich Kapitanów żaglowców i uzyskanie od nich zgody na wejście z aparatami na wiele godzin na pokład i do innych pomieszczeń, czyli wszędzie tam gdzie się tylko da. Mieliśmy trochę szczęścia, nigdzie nie odmówiono nam wejścia na pokład z aparatem jak również nie ograniczono nam poruszania się po żaglowcach.

W ciągu tych kilku dni wykonaliśmy zdjęcia kilkunastu żaglowców. Powstało kilkaset panoram (co oznacza, że zdjęć pojedynczych wykonanych było ponad 5 tysięcy) przedstawiających widok żaglowców z perspektywy pokładu, jak również te miejsca które są przestrzenią zarezerwowaną tylko dla załogi. Panoramy wykonaliśmy w ujęciu pionowym i poziomym.

Efektem tamtej pracy jak i późniejszych naszych działań jest stworzona autorska wystawa „Żaglowce Świata”.  Pierwsza prezentacja zdjęć w Polsce odbyła się Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" w Toruniu. Otwarcie wystawy odbyło się 5 października 2017 roku. Wystawa była dostępna dla zwiedzających na dwóch poziomach przez rok czasu. 

Na wystawie zaprezentowaliśmy stereoskopowe zdjęcie żaglowca Dar Pomorza (3D) w formacie 8 metrów szerokości i 4 metry wysokości oraz dziewiętnaście żaglowców świata klasy A i B.

 

 

 

 

 

- STS Aleksander von Humboldt (Niemcy)

- STS Asgard II (Irlandia)

- STS Fryderyk Chopin (Polska)

- SV Christian Radich (Norwegia)

- SV Concordia (Kanada)

- ARM Cuauhtémoc (Meksyk)

- SV Dar Pomorza (Polska)

- STS Dar Młodzieży (Polska)

- SY Eendracht II (Holandia)

- SV Estele Finlandia)

- ORP Iskra (Polska)

- STS Joanna Saturna (Finlandia)

- STS Kruzensztern (Rosja)

- STS Lord Nelson (UK)

- Seute Deern (Dania)

- STS Sedov (Rosja)

- STS Shtandart (Rosja)

- KD Tunas Samudera  (Malezja)

- STS Lê Quý Dôn (Wietnam)