2000 lat później na terenie współczesnej Rumunii tuż przy granicy z Bułgarią odbywa się Festiwal filmu i fotografii, organizowany pod nazwą VSLO. W trakcie festiwalu odbywają się liczne warsztaty, z których część ma miejsce na plaży w pobliżu miejscowości Vama Veche.

Pewnego dnia zaproszeni z Polski Fotograficy Jadwiga i Marek Czarneccy - uczestnicy festiwalu, natrafili na plaży na miejsce, w którym z piasku wystawały dziwne fragmenty przedmiotów najprawdopodobniej pochodzące z odległych czasów. Teren znaleziska został zabezpieczony, grupa polskich i rumuńskich fotografów i filmowców postanowiła dokonać odsłonięcia warstwy piasku i dotarcia do znaleziska.  

Całość prac została udokumentowana  w postaci zdjęć oraz filmu. W pracach wykopaliskowych i dokumentacyjnych wzięło udział około 10 osób. Odkrycia dokonał polski artysta fotografik, któremu w pracy towarzyszyła żona Jadwiga, również artysta fotografik.

 

Prace wykopaliskowe mogły odbyć się dzięki olbrzymiej pomocy organizatorów festiwalu, którzy dostarczyli sprzęt niezbędny do dokonania wykopaliska oraz świateł, które oświetlały obszar, na którym prowadzone były prace. Światła były profesjonalne, filmowe i pochodziły ze znanej monachijskiej wytwórni Dedo Weigert Film. Umożliwiły one kontynuacje i pełną dokumentację fotograficzną całości prac ekipy w nocy.

Odkopując wierzchnie warstwy piasku natrafiono na ciała dwóch osób i dużą ilość przedmiotów metalowych w postaci naczyń, fragmentów uzbrojenia oraz ubiorów. Pośrodku wykopaliska znaleziono ciała mężczyzny i kobiety. Mężczyzna ubrany był w strój rzymskiego legionisty, kobieta w długą jasną i powiewną suknię wykonaną z pięknego i zapewne drogiego materiału jakie nosiły bogate kobiety w starożytnym  Rzymie. Obie postacie leżały lekko na boku, legionista na lewym, córka senatora na prawym. Zwróceni byli twarzami do siebie. Nie zauważono żadnych slajdów walki, ani uszkodzeń ciał obojga postaci. Oba ciała zachowane były w doskonałym stanie, tak jakby i legionista i jego kobieta zasnęli na plaży dzień wcześniej.

 

Tak dobry stan ciał obydwojga przypisuje się magicznym właściwościom ziemi, wody i powietrza w okolicach miejscowości Vama Veche, w której to w sierpniu 2014 roku odbywał się 5 jubileuszowy festiwal Filmu i Fotografii VSLO. Po odkopaniu ciał w miejscu ich znalezienia wykonano zdjęcia przedstawiające to odkrycie, wraz z dokumentacja fotograficzną i filmową. Dokumentację wykonano zarówno w dzień jak i w nocy.

Uczestnicy pleneru obserwujący całe wydarzenie byli pod dużym wrażeniem  znaleziska jak również widocznego uczucia, które łączyło kobietę i mężczyznę z dalekiego Rzymu, a których życie zakończyło się gwałtownie na brzegu Morza Czarnego. Zapytani o zdanie naukowcy podejrzewają, że zagubiony żołnierz - legionista i jego kobieta padli ofiarą lokalnego konfliktu pomiędzy plemionami Daków i Trajan.

Co było rzeczywistym powodem ich zaginięcia najprawdopodobniej nigdy się nie dowiemy. Jedna z hipotez mówi, że przedmioty które przy nich znaleziono mogły być wiezionymi prezentami lub stanowić wyposażenie pary kochanków, która to mogła chcieć rozpocząć nowe życie z dala od Cesarstwa Rzymskiego. Uciekający legionista mógłby w razie pojmania zostać uznany winnym zdrady i dezercji co karane było i w tamtych czasach i obecnie karą śmierci.

Miejsce znaleziska i samo znalezisko spotkały się z szerokim zainteresowaniem mediów i władz. Planowane jest wybudowanie w tym miejscu muzeum i pomnika upamiętniającego tragiczny los pary młodych Rzymian.