Mijały setki i dziesiątki lat, ludzkość przeżyła wiele wojen i kryzysów, archiwa policyjne były wielokrotnie kopiowane na coraz to nowocześniejsze systemy gromadzenia danych. O dziwo większość informacji zgromadzonej przez setki lat była zachowana w stanie umożliwiającym ich przeczytanie i określenie daty powstania i krajów które wtedy istniały.

Wszelkie dokumenty miały olbrzymia wartość dla historyków i badaczy, którzy to zaczęli badać historie 20 i 21 wieku n.e. w końcu 39 wieku, kiedy to po odbudowaniu zniszczonej przez szalejące w wiekach 33-36 konflikty i wojny Europy zaczęto badać historie poprzednich 20 wieków, w celu wyjaśnienia przyczyn wojen i konfliktów oraz znalezieniu sposobów ich wcześniejszego wykrywania i przeciwdziałaniu im.

Ludzie żyjący na początku piątego tysiąclecia byli podzieleni na grupy zmodyfikowanych żołnierzy i robotników przystosowanych do większego wysiłku fizycznego oraz z wbudowanym pełnym systemem kontroli zachowań i emocji, oraz na tych którzy tym zarządzali i kreowali nową rzeczywistość i udostępniali swoje mózgi do grupowej pracy w połączeniu z systemami komputerowymi, obejmującymi wszystkie ocalałe z wojen kontynenty.

 

 

W tym czasie rozwinęła się mocno dziedzina badań określana jako technika historii virtualnej. Umożliwiała ona na podstawie informacji historycznej precyzyjną lokalizacje miejsc wydarzeń oraz odtwarzanie na podstawie tworzonych modeli przedmiotów i urządzeń które towarzyszyły ludziom w kolejnych stuleciach.

Na przeszkodzie stały często zmiany geograficzne i gospodarcze, które miały miejsce w ciągu 2000 lat oraz degradacja środowiska. Przesunięcia gór i rzek, zmiany klimatu oraz  kształtu kontynentów i powstanie nowych sposobów  upraw i hodowli znacząco zakłócały prace historyków wirtualnych, ale wprowadzone w 28 wieku pełne monitorowanie i modelowanie całej powierzchni kuli ziemskiej i zapis tych modeli pomagał w badaniu niewyjaśnionych zagadek z historii.

Jednym z nich było znalezione w zapisach informacyjnych z 21 wieku tajemnicze zaginięcie pary młodych ludzi po jubileuszowym 5 Festiwalu filmu i fotografii odbywającym się w sierpniu 2014 roku w Vama Veche w ówczesnej Rumunii. Zadanie powierzono młodej absolwentce wydziału technicznego Historii Wirtualnej zajmującej się tworzeniem modeli spraw niewyjaśnionych z okresu 21-26 wieku.

Zebrane dokumenty umożliwiły stworzenie modelu festiwalu i jego uczestników oraz terenu ówczesnej Rumunii. Okazało się że model wirtualny dosyć szybko poradził sobie z zadaniem i zasugerował miejsce  zaginięcia  pary uczestników festiwalu oraz miejsce w którym znajdowały się ciała. Okazało się , że znajdują się one na plaży w południowej części Vama Veche, miejscowości turystycznej 21 wieku, a obecnie będącej lądowiskiem pojazdów penetrujących i kontrolujących przestrzeń Układu słonecznego. Miejsce na Bazę wybrano ze względu na unikalne walory miejscowej  wody, ziemi  i powietrza oraz z ze względu na niewielką anomalie grawitacyjną dzięki której nawet ciężkie pojazdy powracające z penetracji przestrzeni Układu Słonecznego mogły bezpiecznie lądować w niewielkiej odległości od Jeziora  Zielonego, kiedyś nazywanym Morzem Czarnym.

Dokładne określenie miejsca w którym znajdowały się ciała zaginionych ówczesnych fotografów przypomniało wydarzenie z przed 4 tysięcy lat kiedy to zaginęła para obywateli Cesarstwa Rzymskiego a w roku 2014 ciała ich zostały odnalezione przez uczestników festiwalu filmu i fotografii.

Okazało się , że tak jak i wtedy cudowne właściwości miejscowej wody, ziemi i powietrza zachowały przez okres 2000 lat ciała fotografa i jego dziewczyny. Odnaleziono również korzystając z narzędzi historii wirtualnej fotografie rzymian wykonane  prymitywnymi aparatami do rejestracji obrazów z początków 21 wieku oraz wykonaną na ich podstawie wystawę fotograficzną.

 

Korzystając z technik historii wirtualnej odtworzono w całości ówczesny sprzęt służący do wykonywania zdjęć oraz wykonano zdjęcia  odszukanych ciał młodych fotografów. Okazało się, że w miejscu ich odnalezienia znajdowały się liczne przedmioty wykorzystywane  w 21 wieku do zapisu i odtwarzania dźwięku i obrazu. 

Nie wyjaśniono przyczyn tragicznego zaginięcia i śmierci dwojga ludzi. Ciała były doskonale zachowane i wyglądały jakby obie osoby zasnęły przed chwilą. W celu prawdy historycznej osoby biorące udział w dokumentacji prac archeologicznych na plaży ubrano i skorygowano tak jak wyglądali uczestnicy festiwalu, a wszystkie zdjęcia wykonano sprzętem podobnym do tego z sierpnia 2014 roku. 

Wystawa która została na bazie tych dwóch zdarzeń zaprezentowana i reklamowana jako wystawa wykonana w technikach sprzed 2000 lat wzbudziła duże zainteresowanie mediów, a na wernisaż w Muzeum Historii Wirtualnej przybyła duża ilość miłośników historii i starych technik rejestracji obrazu.

Wystawę zorganizowano w salach bazy pojazdów do badania przestrzeni układu słonecznego.

 

 Badacze biologii historycznej postanowili ożywić ciała fotografów,

ale o ile fizycznie zachowały sprawność

to niestety zasobów pamięci nie udało się w pełni odtworzyć,

a tym samym przyczyny ich zaginięcia pozostały na zawsze tajemnicą.