Projekt archeologiczny 2000 lat przed - 2000 lat po czyli historia zaginionych uczestników festiwalu filmu i fotografii VSLO (Vama sub Lumini de Oscar), który odbył się w dniach 22–31 sierpnia 2014 roku w miejscowości Vama Veche w Rumunii.

 

Festiwal VSLO 2014 odbywający się w Vama Veche był jubileuszowy. Była to 5 edycja festiwalu i już przez  ten fakt był sukcesem. Podobnie jak w poprzednich latach zajęcia, warsztaty, sesje zdjęciowe i konkursy trwały od rana do późnej nocy, a szczęśliwi miłośnicy filmu i fotografii dzielili się wiedzą i doświadczeniem walcząc jednocześnie o główna nagrodę festiwalu którą była złota statuetka.

Festiwal zakończył się 31 sierpnia i następnego dnia wszyscy uczestnicy rozjechali się do domów zostawiając organizatorom przyjemność zebrania całego wyposażenia i przewiezienia go do Bukaresztu. Porządkowanie po festiwalu zajmowało około dwóch dni i było finałem napięcia i zmęczenia, które zawsze towarzyszyło organizatorom.

Mniej więcej dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu, około połowy września w centralnych gazetach pojawiły się informacje o tajemniczym zaginięciu dwojga uczestników festiwalu młodego fotografa i jego partnerki. Parę zapamiętano jako zakochanych w sobie i w fotografii dwoje sympatycznych młodych ludzi aktywnych uczestników festiwalu. Po zakończeniu festiwalu wyjechali do domu, ale nigdy do niego nie dotarli. W poszukiwaniach wzięły udział samoloty, psy, wojsko i policja. Przeszukano olbrzymi teren, sprawdzono dworce i lotniska. Ale wszystkie te działania nie pozwoliły wyjaśnić jaki był los zaginionych młodych ludzi zafascynowanych tworzeniem obrazu fotograficznego.


Po latach sprawa ucichła,

media zapomniały

o losie tych ludzi,

a dokumentacja wylądowała

w policyjnym archiwum

jako sprawa

nigdy nie wyjaśniona.